Son dakika… İşte yeni öğretmen mülakat sistemi! Öğretmenler mülakatta sadece ders anlatacak

Hükümet, öğretmen adaylarının mülakat sisteminde yeni düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Değerlendirme komisyonu, mülakata giren aday öğretmenin kimliğini bilmeyecek. Öğretmenden sadece ders anlatması istenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı sadece mülakat puanına göre yapılan atama sistemini değiştiriyor. Bakan Tekin, KPSS puanıyla mülakat puanı yüzde 50’şer oranında ağırlığıyla belirlenecek derecenin atamaya esas olacağını açıklamıştı. Bakan Tekin, ‘Hiçbir arkadaşımızın hakkının yenmediği bir süreci yürüteceğiz’ demişti.

PEKİ SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK?

Mülakat sisteminin daha objektif bir hale getirilmesi için yapılacak düzenlemede öğretmen adayında ders anlatması istenecek. Mülakata girecek öğretmen adayına hangi konudan sorumlu olduğunu bildirir bir mesaj gönderilecek. Aday öğretmene hazırlık fırsatı sunulacak. Öğretmenler 14 haftalık konudan sorumlu olacaklar. Konu dışına çıkılmayacak.

Öğretmenlere genel kültür soruları sorulmayacak. Ders anlatımı ise kamerayla kayda alınacak. Mülakatı gerçekleştiren heyet öğretmenin kimliğini bilmeyecek. Öğretmenlere birer kod isim verilecek. Aday öğretmen odadan çıkmadan puanını öğrenebilecek. Puan sisteme girdikten sonra değişim mümkün olmayacak.

Mülakat sistemini değiştirecek yönetmeliğin kısa sürede Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor. Bu yıl ataması yapılacak 20 bin öğretmen bu sisteme göre mesleğe başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x